Uratowali półtoraroczne dziecko. Zadławiło się. Sytuacja była krytyczna

W sobotę, 28 lipca, o godzinie 18:46 do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Gubinie zgłosili się rodzice z półtorarocznym dzieckiem, które było nieprzytomne. Z relacji rodziców ustalono, że najprawdopodobniej w wyniku zadławienia się śliną doszło do częściowej niedrożności górnych dróg oddechowych.

Strażacy niezwłocznie przystąpili do oceny stanu nieprzytomnego dziecka. – W chwili badania dziecko było nieprzytomne, wiotkie, sine. Dziecku udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Siedemnastominutowe czynności ratownicze przyniosły efekt. Dziecko żyje.

Dziś 1 sierpnia Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak osobiście podziękował funkcjonariuszom. Komendant bryg. Patryk Maruszak powiedział podczas spotkania:

– ogromny szacunek wobec strażaków z JRG z Gubina za ich profesjonalizm, za ich determinację w działaniu, ale przed wszystkim za bezpośredni wpływ na to, że życie małego dziecka zostało uratowane. Chciałbym podkreślić, że jestem dumny z ich postawy i chciałbym aby byli przykładem dla strażaków z całego województwa.  

Funkcjonariusze, którzy bezpośrednio zaangażowali się w ratowanie życia dziecka to:

  • asp. Marek Sochański- dowódca zmiany
  • Adam Tarłowski – zastępca dowódcy zmiany
  • Jarosław Wojtal – starszy operator sprzętu specjalnego
  • mł. ogn. Tomasz Kwiatkowski- starszy ratownik

Lubuski  Komendant Wojewódzki PSP spotkał się również z funkcjonariuszami obu jednostek z powiatu krośnieńskiego tj. z Gubina i Krosna Odrz.

 

Opracowanie: KW PSP w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia: Antoni Barabasz