Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019

Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak wziął udział 1 marca w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem obchodów był Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Zarządem Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach wzięła udział Lubuska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej pod dowództwem mł. bryg. Rafała Naks.

Obchody rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, który jest usytuowany na skwerze przy Łaźni Miejskiej w Gorzowie Wlkp.
Następnie ich uczestnicy udali się na Mszę Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, która została odprawiona w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe przy ul. Czereśniowej.

Po Mszy Świętej nastąpił przemasz ul. Piłsudskiego i Czartoryskiego do Parku 750-lecia Gorzowa, gdzie odbyły się uroczystości z oprawą wojskową przy Obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Po części oficjalnej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. wyświetlono film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.

Opracowanie: kpt. Dariusz Szymura, KW PSP Gorzów Wlkp.
Zdjęcia: LUW