KP PSP ŻARY – WSPÓLNA AKCJA PREWENCYJNA STRAŻAKÓW I POLICJANTÓW

Już niedługo Sylwester i Nowy Rok, wielu z nas będzie kupować materiały  pirotechniczne. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu strażacy
i policjanci prowadzą kontrole miejsc, gdzie sprzedawane są materiały pirotechniczne. Mundurowi sprawdzają sposób i miejsce przechowywania materiałów pirotechnicznych, czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcją obsługi w języku polskim, czy instrukcja zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia fajerwerków oraz niezbędne ostrzeżenia.

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, koniecznie musisz pamiętać o kilku zasadach:

  1. Kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone;
  2. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi;
  3. Nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj!
  4. Wypuszczaj je w otwartej przestrzeni;
  5. Nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych, w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru;
  6. Nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar;
  7. Nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien;
  8. Po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość;
  9. Nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub materiały palne;
  10. Przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko!. Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków.
Niech Sylwester będzie wystrzałowy, a nie wybuchowy !.