Ćwiczenia ratownicze S-3 2018

W niedzielę 10 czerwca br. na nowym odcinku drogi ekspresowej S3 w okolicy Raculi odbyły się ćwiczenia zielonogórskich służb ratowniczych. Głównym założeniem ćwiczeń  było sprawdzenie obowiązujących procedur dotyczących działań ratowniczych na drogach, kontrola współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi a zarządcą drogi.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Udział w ćwiczeniach wzięła Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, Dyrekcja Regionalna Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ćwiczenia zakładały zdarzenie komunikacyjne z udziałem samochodów osobowych w którym poszkodowanych zostało 7 osób. Dodatkowym zagrożeniem był wyciek materiałów pędnych z rozszczelnionego zbiornika pojazdu oraz pożar jednego z samochodów osobowych.
Podczas oceny, skupiono się głównie na prawidłowym wykorzystaniu procedur alarmowania, dysponowania i przepływu informacji pomiędzy służbami ćwiczącymi, sprawdzeniu organizacji działań ratowniczych na drodze szybkiego ruchu oraz technikach ratowniczych podczas zdarzeń masowych. Na czas trwania ćwiczeń, ruch na całym odcinku został wstrzymany.

W ćwiczeniach brały udział po 2 zastępy z JRG1 i JRG2 oraz OSP Racula, OSP Zawada i OSP Stary Kisielin. Łącznie ponad 70 uczestników.

Opracowanie i zdjęcia:  kpt. Arkadiusz Kaniak, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze